Narodil jsem se, studoval, něco dělám, sem tam jsem taky něco zvoral...

Tyhle stránky jsou o fotkách. Já fotím pro radost, hlavně pro tu vlastní. Neberu se moc vážně, ale pokud se mé "dílo" líbí i jiným, jsem samozřejmě taky moc rád a pýcha umělce roste. Tak mi o tom když tak dejte vědět, prosím, třeba tady.

Mám k fotkám takový přístup a lá Dr. Jekyll a Mr. Hyde: miluji černobílou fotografii a jednobarevné podání alternativních fotografických technik, ve kterých jsou nedostižní někteří mí kamarádi. Na druhou stranu se ale potřebuji občas urvat z řetězu a hýbat aparátem během expozice, brutálně změnit barevnost obrazu a hledat tak nové souvislosti v tom, co v obraze zachytím.. 

Proč záhlaví stránky obsahuje slova "SNÍMKY-FOTOGRAFIE-OBRAZY" a ne klasické označení "FOTOGRAF"? 

Protože se necítím býti fotografem. Dnes je "fotografem" každý, kdo si pořídí za pár tisíc aparát a vyvěsí snímky na facebook. Takové tvorba není úplně mým cílem.
Něco jiného je být "pan fotograf": člověk, který kromě trochy peněz na techniku má i svůj styl a názor a jsou za ním vidět výsledky; člověk, který svou tvorbou obohatil život mně a zřejmě i mnoha jiným. A tady se také necítím být "pan fotograf": těm, které jsem měl tu čest poznat, nesahám asi ani po kolena. Neplatí to samozřejmě jen o "panech fotografech", jsou tu i "paní fotografky", a je jich dost.

Já nejsem fotograf, já jen dělám
                            SNÍMKY, co jsou vidět na displeji.
                            FOTOGRAFIE je pro mne ale tisk, kus papíru, který nezávisí na stavu mého operačního systému, který vypadá pod různým světlem různě, který žije se svým okolím.
                            OBRAZY jsou pak pro mně ty fotografie, které upravím až do podoby značně vzdálené původnímu pohledu tak, že z reality zbývá snad jen otisk, který dostává obvykle jiný význam. Nikdy jsem se nenaučil pořádně kreslit ani malovat, proto používám počítač místo pastelů či místo štětce a barev pro vyjádření skrytých vazeb ve světě, kterým během svého života procházím. Snad se mi to daří.

Pokud se vám líbí moje snímky tady a chtěli byste z nich míti příslušnou fotografii nebo obraz, ozvěte se, určitě se na nějakém autorském tisku domluvíme. 

Osobně mi to přináší radost a tím se plní můj cíl - jako amatér se snímky, fotografiemi a obrazy jen bavím a nemusím nic dělat nutně, třeba pro peníze. Nicméně i tak doufám, že se něco z toho, co tady vidíte, líbí i vám nebo jiným... 

(zase 3 tečky: mám prostě rád 3 tečky v textu, jako pauzu na nadechnutí a na vlastní názor čtenáře, byť by byl jakýkoli...)

A proč je odkaz na rozcestník snímků "DÍLO" v uvozovkách?

Necítím se v pozici, abych označoval výsledky svých volnočasových aktivit tvorbou nebo dílem: k těmto slovům mám zkrátka respekt. ale třeba ty uvozovky brzy odstraním:-)  Nemusím moc ani ty projekty, těch mám dost v zaměstnání.

Výstavy:
Ano, už jsem i vystavoval:

2022: Městská knihovna v Šumperku (samostatná výstava)
2023: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach (samostatná výstava-první v zahraničí)

Zpět nahoru